
Briuselyje jau prieš keletą savaičių mane rytais pradėjo budinti kažkur netoliese linksmai čirškiantis paukščiukas, lauke vis stipriau jaučiu pavasario kvapą, vis dažniau vietoj cepelininio dangaus (taip taip, Briuselyje, bent jau po pirmojo pusmečio gyvenimo čia, man jis atrodo dar ir daug tirštesnis nei Lietuvoje) džiugina giedras dangus ir saulė. Pavasaris jau čia.
Tačiau Lietuvoje vasarį, kaip ir nujaučiau, pasibeldė žiema ir jūsų snieguoti pasidalinimai socialiniuose tinkluose sukėlė ne tik baltą pavydą, bet ir priminė man apie praėjusių metų norą pasidalinti su jumis žiemiškomis knygomis vaikams, kurias pamilo mūsų šeima. Tad nors ir vėluodama, dalinuosi mūsų šeimoje pamiltomis žiemiškomis knygomis, kurias skaitėme šiemet ir ankstesniais metais. Šias knygas, pasibaigus kalėdiniam laikui, nupuošus eglutę ir nurinkus visus šventinius papuošimus, paslepiu ir atsisveikiname iki kitų metų. Dauguma iš knygų būna tikrai primirštos ir smagiai skaitosi sulaukus kitos žiemos.
Beje, artėja Vilniaus knygų mugė, tad galbūt tarp jų ir jūs atrasite bent vieną, kuri papildys jūsų namų biblioteką. Nors tikrai siūlau nepamiršti ir bibliotekų, ir socialinių tinklų, skaitančių šeimų bendruomenės bei savo kaimynų grupių – kai kurias knygas jau nėra lengva įsigyti.
Šiame sąraše rasite knygas ne tik apie žiemą, bet ir apie šv. Kalėdas.
Gimus vaikams mūsų šeimoje šv. Kalėdų laukimas tapo dar jaukesniu mėnesiu, kai kasdien advento kalendoriuje vaikai randa paraginimą padaryti kokį nors gerą darbą. Stengiamės, kad tai būtų kažkas labai paprasto ir ne sudėtingo, bet paskatinančio dažniau pagalvoti ne apie save, o apie kitus - artimus, o gal ir visai nepažįstamus žmones, arba kažką, kas būtų susiję su charakterio ugdymu. Ir, žinoma, šiuo laikotarpiu skaitome knygas apie žiemą ir šv. Kalėdas. Taip kuriame mūsų šeimos tradicijas, kurios ne tik praskaidrina ir praturtina tuos tamsius rytus ir vakarus, bet ir įprasmina šį laukimo laikotarpį, padeda perduoti ir kasmet įtvirtinti mūsų šeimos vertybes.
Kokias gi knygas skaitėme šią žiemą?

Pradėsiu nuo tų, kurios labiau apie baltą sniegą, žiemą ir nuotykius jos metu, o žemiau - knygas, kuriose ryški šv. Kalėdų tema.
Pirmoji, jau tikriausiai skaičiuojanti penktus metus mūsų namuose, atkeliavusi pas mus tiesiai iš Knygų mugės su autografu į Helsinkį, tada į Vilnių, o dabar užimanti garbingą vietą vaikų knygų lentynoje Briuselyje. Yra knygų, kurios tiesiog sužavi taip, jog nesinori su jomis atsisveikinti. Tik skaityti vėl ir vėl. Tai čia viena iš jų.
„Sivužas“
M. Marcinkevičius, iliustravo Lina Dūdaitė
Išleido „Tikra knyga“

Prieš akis iškyla vaizdo įrašas: Jonui maždaug dveji su puse, žiema, gyvename Helsinkyje, vakaro pasakos metas ir Jonas vardina raides ant „Sivužo“ knygos. Tuo metu raidės Jono gyvenime buvo ant bangos, o ši knyga – absoliučiai be jokios konkurencijos pati mėgstamiausia. Ją, žinoma, prašydavo skaityti kasdien (tas pats buvo ir su „Laimė yra lapė“).
Tai jauki, žiemiška ir įtraukianti istorija, kurioje Paršelis ir karvė Adelaida, besimokydami čiuožinėti ant ledo, pastebi po ledu kažkokį keistą gyvį. Kai baimę nugali smalsumas, du bičiuliai bando išsiaiškinti, kas tas gyvis ir ko jis prašo.
Visiškai nenustebau pamačiusi, kiek apdovanojimų jie yra pelniusi. Mano akimis, tai viena gražiausių knygų vaikams. Ir dėl savo kūrybiško išskirtinumo, ir dėl nuostabiai šiltų, įdomių iliustracijų, ir dėl gražios, nuotaikingos, įtraukiančios istorijos. Tekstas parašytas labai žaismingai ir suteikia daug erdvės smagiam, nuotaikingam skaitymui.
Ji tiesiog kitokia, ypatinga, išskirtinė. Tikrai rekomenduojame ją turėti savo namų bibliotekoje.

Beje, pamatę, kad „Teatras vaikams“ pastatė pagal šią knygą spektaklį, negalėjome jo praleisti! Rekomenduojame visiems Sivužo mylėtojams.
Nors knyga rekomenduojama vyresniems vaikams, mūsų šeimos praktika rodo, jog taip gražiai iliustruotos knygos tinka ir patiems mažiausiems, nes jie puikiai skaito knygas ir be teksto. Su mažyliais aš „skaitau“ knygas šiek tiek trumpindama, stebėdama vaiko susidomėjimą, aptarinėjame paveikslėlius. Be to, tokios knygelės puikiai tinka skaitymo karjeros pradžiai, tad verta jas palaikyti namų bibliotekoje ilgiau.
Selemonas Paltanavičius, iliustravo Vilija Kvieskaitė
Išleido „Alma Littera“
Jaukūs, neilgi pasakojimai apie mielų sniego žmogelių žiemos nuotykius. Tai viena iš tų stebuklingų pasakų, kur skaitant jau šiek tiek ūgtelėjęs vaikas klausia, ar tie sniego žmogeliai tikrai yra, ir tada atsiveria neaprėpiami horizontai pokalbiams, fantazijoms, bandymui juos išgirsti ir pamatyti, kai tik iškrenta pirmosios snaigės.

Nors knygos anotacijoje rašo, kad suaugusieji sniego žmogelių nemato ir negirdi, koks smagumas ir kiek laimės vaikams, kai tėvai visgi pradeda juos matyti, gaudyti, krizenti ir dalintis, kokią gi dainelę juos dainuojant girdėjo šįkart ;)
Jaukios iliustracijos, graži, švelni S. Paltanavičiaus kalba.
Knyga apdovanota Prano Mašioto premija kaip geriausia 2019 m. knyga vaikams.
Šąi knygą siunčiausi internetu ir užsienietiško el. knygyno, kuris jau nebeveikia, bet ją tikrai rasite ir kituose el. knygynuose. Iš pradžių buvo baisoka siųsti knygas iš užsienio internetu – o kas, jei nepatiks istorija? Bet šiek tiek daugiau pasidomėjus ir pažiūrinėjus, kaip jos pristatomos YouTube, paskaitinėjus skaitytojų atsiliepimus, galima tikrai atrasti nuostabių knygelių. Ypač tokiomis temomis, kurių pasigendu tarp lietuviškų knygų vaikams.
Ši knygelė neturi kažkokios ypatingos, pamokančios istorijos, bet yra tiesiog labai miela, jauki, intriguojanti (kaip gi čia visi jie tilps? Kas ten krebžda po grindimis?) ir įtraukianti skaitytoją.
Knygoje pasakojama istorija apie mielą ir draugišką dėdulę Persį, kuris dirba parko prižiūrėtoju ir rūpinasi jame gyvenančiais gyvūnais. Vieną šaltą žiemos naktį kažkas pasibeldžia į Persio duris. Kaip galite suprasti iš knygos viršelio, į šiltus Persio patalus pradeda prašytis visi parko gyvūnėliai.
Kaip jie ten visi tilpo? Kas pradėjo krebždenti ir brautis į vidų per grindis? Kur išsislapstė visi gyvūnėliai? Ir kodėl jie negrįžo miegoti į Persio lovą? Sužinosite perskaitę :)
Taip pat rasite ir didelį plakatą, kuriame turėsite surasti tam tikrus daiktus. Mūsų vaikai niekada nepraleidžia šios dalies!
Yra ir daugiau knygelių su įvairiais šio mielo dėdulės Persio nuotykiais. Pasirodo, šios knygelės džiugina pasaulio vaikus jau ilgiau nei 30 metų!
Inga Narijauskienė, iliustravo Agnė Laurinavičiūtė-Liakienė
Išleido I. Narijauskienė

Pradėti noriu nuo to, kad esame tikrai didžiausi Drūlijos gerbėjai nuo pat pirmosios knygos. Jei sekate KALBA MAMOS veiklą nuo seniau, tikriausiai esate girdėję apie mano meilę Ingos Narijauskienės susitikimams „Mamų dainos“, kuriuos ji veda Vilniuje. Apsilankėme juose su Elzyte ir abi laukdavome tų kassavaitinių susitikimų su dideliu džiaugsmu. Man Ingos mintys ir kuriama nuotaika, jos švelnumas ir dėmesys kiekvienam susitikimų dalyviui, jos apsiskaitymas įvairiomis temomis taip sužavėjo, kad pakviečiau ją pokalbiui, apie kurį iki šiol sulaukiu daug šiltų atsiliepimų ir padėkų.
Labai rekomenduoju jį paklausyti ir mamoms, ir tėčiams, kurie šiuo metu ieškote ramybės ir lėtumo auginant vaikus, drąsos klausyti savo širdies. Šis, kaip ir dauguma epizodų, skirtas KALBA MAMOS prenumeratoriams Spotify platformoje.
(Jei nuspręsite tapti prenumeratoriais, nors ir tik vienam mėnesiui ir tik dėl šio pokalbio, nepamirškite uždėti varnelę, jog sutinkate pasidalinti savo kontaktais su manimi, ir atsiųsiu jums kvietimą prisijungti prie mūsų bendruomenės Discord'o serverio.)
O Ingos Narijauskienės knygos yra tikrai nuostabi dovana Lietuvos šeimoms. Visos Drūlijos pasakos terapinės, be pabaigoje aiškaus moralo ar išvados – paliekama erdvė kiekvienam skaitytojui tarp eilučių pastebėti tai, kas svarbu, ir išvadas pasidaryti pačiam.
Skaitant kiekvieną Pelėdos Drūlijos istoriją yra nuostabi galimybė kurti ryšį su vaiku, žaismingai padėti jam suprasti svarbius dalykus: kodėl reikia valyti dantis, apie draugystę, kantrybės ugdymą, baimę, rūpestį kitais ir kt.
Dauguma pasakojimų netrumpi, todėl norint paskaityti prieš miegą, mes nusimatome gerą pusvalanduką. Mano dukrai (4 m.) Pelėdos Drūlijos knygos jau keletą metų yra labai įdomios dėl nesuskaičiuojamo kiekio šiltų ir gyvų iliustracijų, o vyresnėlį (7,5 m.) jau itin įtraukia pasakojimas ir vaizdinga kalba, turtinga įvairiausiais ištiktukais, jaustukais. Tekstas lengvai skaitomas, sakiniai negriozdiški ir nesudėtingi.

Šių knygelių tekstas mane sužavėjo nuo pat pirmos istorijos, kurią perskaitėme. Man, kaip kalbos ir literatūros žmogui, tai yra itin svarbu renkantis knygas vaikams. O šiandien, tokioje vaikiškų knygų gausoje, tikrai neretai, pavarčiusi knygą knygyne, padedu ją atgal būtent dėl teksto skurdumo.
Šioje knygoje rasite tris istorijas:
kaip Pelėda Drūlija mokėsi skraidyti, o tuo pačiu ir neprarasti vilties bei pasitikėti savimi, apie atkaklumą ir palaikymo svarbą siekiant tikslo;
kaip pelėdžiukę aplankė sirgalų diena, o močiutė jai padėjo suprasti, jog verta pastebėti kūno siunčiamus signalus ir priimti, kad gyvenimas yra visoks - yra ir smagių, linksmų, laimingų dienų, bet būna ir liūdnų, sirgalų dienos. Nors daug ko ir negalima daryti, kai sergi, bet kiek daug – galima! Pavyzdžiui, gerti arbatą ir vartyti mėgstamas knygeles lovoje;
kaip Pelėda Drūlija laukė Kalėdų ir mokėsi kurti šventinę nuotaiką, dalintis gerumu su aplinkiniais.
„Mamulė Mū čiuožinėja ledrogėmis“
Jujja ir Tomas Wieslander, iliustravo Sven Nordqvist
Išleido „Nieko rimto“

Rasti, kur nusipirkti šią knygą, jau sudėtinga, tad patariu ieškoti bibliotekose, Facebook ar savo skaitančių pažįstamų šeimų, kaimynų bendruomenėse. Mes ją prieš keletą metų nusipirkome iš kaimynų.

Taip pat nemažai žiemiškų (ir ne tik) Mamulės Mū įgarsintų pasakų galima rasti nuostabioje platformoje PAKARTOT.
(visai ne į žiemišką temą, bet negaliu pasilaikyti tik sau – paieškokit ten ir nuotaikingųjų Mažylio ir Karslono, kuris gyvena ant stogo)
Lucinda Riley, Haryy Whittaker, iliustravo Jane Ray
Išleido „Tyto Alba“

Nuostabaus grožio istorija, kurią skaitant pirmą kartą man sudrėko akys.
Tai istorija apie tikėjimą stebuklu.
Mergaitė Greisė kartu su broliuku Nicolu ruošiasi vaidinti kalėdiniame mokyklos spektaklyje ir labiau už viską trokšta, kad jos tėtis, žvejų laivo kapitonas, spėtų surgrįžti iš jūros ir jį pamatyti. Bet kyla audra ir tėčio vieta salėje lieka... tuščia.
Ką galime padaryti, kai kažko labai norime, bet tai ne mūsų rankose ir valioje? Leisti sau jausti, priimti situaciją. Bet galime ir tikėti stebuklu, maldos galia.
Nes kažkur yra angelas, kuris tavęs klausosi...

Knyga nuostabiai gražiai iliustruota, tad net ir be teksto galima pasakoti šią istoriją, tad esu tikra, kad patiks ir patiems mažiausiems.
Jei kada nerimauji, kad gali nutikti kas blogo, ir jautiesi taip, lyg pilvukas ir kojos būtų kaip vata, gali paprašyti angelo sargo pagalbos. Ir atmink, angelai visai nesupranta žodžio „neįmanoma“.
Dandi Daleu Mackall, iliustravo Marta Alvarez Miguens
Išleido „Biblijos draugija“

Tai knygelė apie mažą, paprastą asiliuką, kuriam patikimas ypatinga darbas – nunešti Mariją į Betliejų. Asiliukas svajoja būti stiprus ir greitas kaip kiti ristūnai, bet jam ir skaitytojams suteikiama proga prisiminti, jog net ir būdamas labai mažas, gali atlikti didelius darbus.

Jauki, trumpa ir širdį šildanti istorija, puikiai tinkanti advento laikotarpiui.
Alex T. Smith
Išleido „Nieko rimto“

Ši knyga mums keletą metų labai puikiai papildė mūsų gerų darbų advento kalendorių, tad jei artėjant šių metų advento laikui ieškosite tokio pagalbininko, tikrai rekomenduoju. Skaityti ją reikia pradėti gruodžio 1 dieną.
Tai ir gražus pasakojimas apie peliuką Vinstoną, kuris iš paskutiniųjų stengiasi nugabenti Kalėdų Seneliui vieno berniuko netyčia pamestą laišką, ir užduočių, darbelių, kalėdinių papuošimų idėjos kiekvienai dienai. Skaitydavome ją vakarais, tada peržvelgdavome darbelį, idėją ir jei patikdavo, jei nebūdavome dar gaminę kažko panašaus, darydavome kitą dieną.
Pasakojimo dalys, skirtos kiekvienai dienai, nėra ilgos, tad dažnai šalia jos vakarais dar skaitydavome ir kažką kito. Būkite pasiruošę užversti knygą pačios įtempčiausioje vietoje :)
Knygą pavartyti galima ČIA.
P.S. Yra ir kita dalis „Kaip Vinstonas Kalėdoms grįžo namo“.
Kęstutis Kasparavičius
Išleido „Nieko rimto“

Kęstutis Kasparavičius yra dar vienas mūsų šeimoje mylimas kūrėjas. Jis neabejotinai turi savo išskirtinį pasakojimo ir iliustravimo braižą, kurį tikrai nesunku atpažinti. Man labiausiai jo knygos patinka dėl neaprėpiamos fantazijos, į kurios lobynus vaikams ir tiesiamas kelias skaitant tokias kūrybiškas knygas. Gali būti, kad teks jas prisijaukinti, jei nesate skaitę nieko panašaus, bet pažadu, kad tikrai verta!
Kai kurias K. Kasparavičiaus knygeles esame paveldėję iš mano dviejų jaunesniųjų brolių, kurias ir aš jiems skaitydavau (trečias mano brolis gimė, kai man buvo dešimt metų, o ketvirtas – kai buvau šešiolikos). Tikriausiai jau tada prasidėjo mano kelionė su vaikiškomis knygomis ir kriterijų joms, prie kurio formavimosi neabejotinai prisidėjo mano mama. Ačiū, mama! :)
Šioje knygoje pasakojama, kaip Rudųjų Meškinų šeimyna nusprendžia išsiruošti su savo nameliu į kelionę po pasaulį, aplankyti lokių giminaičius ir perduoti jiems Kalėdinius sveikinimus. Skaitydami knygą užsuksite pas baltuosius lokius į Šiaurės Ašigalį, pas pandas į Kiniją, meškėnus Šiaurės Amerikoje, koalas Autralijoje ir kt.
Knygoje taip pat rasite pasaulio žemėlapį, kuriame pažymėta Rudųjų Meškinų šeimynos kelionė, bei keletą gražių kalėdinių giesmių su natomis ir QR kodais, kurie leis pasiklausyti ir nuostabiai įrašytų jų įrašų.
Knygą pavartyti galima ČIA.
Sven Nordqvist
Išleido „Nieko rimto“

Dar viena smagi ir jauki istorija apie dėdulę Petsoną ir jo katiną Findusą, kurie šįkart ruošiasi Kalėdoms, bet... dėdulė susižeidžia koją. Pabandykit įsivaizduoti save dėdulės vietoje ir visus jausmus, kurie kiltų. Nelabai linksma, švelniai tariant. Bet jei yra šalia žmonių, kuriems rūpime, šventės, džiaugsmas ir gerumas vis tiek užlies namus, o ypač mūsų širdis.
Tikrai šilta ir jauki istorija apie rūpestį kitais, bendruomenės, šeimos, draugų reikšmę. Gera, kai turime, kuo rūpintis, ir kas gali pasirūpinti mumis.
Knygą pavartyti galima ČIA.
Carolina D. Angelo, iliustravo Sara Ugolotti
Išleido „Alma Littera“

Italų vaikų rašytojos perpasakotos populiariausios ir mažiau žinomos istorijos apie šv. Kalėdas.
Skaitant šią knygą galima sužinoti įvairių šalių tradicijas puošiantis ir laukiant Kalėdų. Kai kurios istorijos paprastesnės, kai kurios – tikrai gražios ir jautrios, skatinančios pokalbius apie gerumą, draugiškumą ir tikėjimą stebuklais.
Nežinau, kodėl prie lietuviško leidimo nenurodytas originalo autorius, bet, kaip suprantu, originali versija ČIA.
Išleido „Alma Littera“
Jauki ir gražiai surimuota istorija apie Kalėdų Senelio apsilankymą vienos mergaitės namuose. Sužinosite Kalėdų Senelio elnių vardus ir rasite gražų 3D puslapį. Trumpa knygelė, kurią mažiesiems tikrai patiks pavartyti dėl šiltų iliustracijų. Mes mėgdavome ją paskaityti jaukiai susėdę prie kalėdinės eglutės.
Vienintelis dalykas, kuris mums su vaikais užkliuvo ir nelabai patiko – kad mergaitė juokėsi iš „storo kaip pomidoras“ Kalėdų Senelio pilvo. Galbūt buvo galima paieškoti bent šiek tiek švelnesnio varianto vertimui. Man vaikų reakcijos parodė, kad verta šią teksto vietą aptarti ir pasvarstyti, ar kuriam nors iš mūsų būtų malonu, jei mums taip pasakytų.
He had a broad face and a little round belly
That shook when he laughed, like a bowl full of jelly.
He was chubby and plump, a right jolly old elf,
And I laughed when I saw him, in spite of myself;
Tai štai, sąrašą baigiu ir tikiuosi, kad kažką vertingo atradote jame ir jūs.
Artimiausi metu taip pat ruošiuosi pasidalinti mūsų mylimomis knygomis šiomis temomis:
trumpos, gražios, prasmingos knygelės,
apie jausmus, emocijas ir draugystę,
apie brolių ir sesių santykius,
apie gamtą,
mūsų pasirinkimus, ką skaitome prieš miegą su abiem vaikais (4 ir 7 metų),
knygas, kurios patiko ir smagiai įtraukė savarankiškam skaitymui mūsų Joną.
Pasidalinkite ir jūsų šeimos mėgstamomis žiemos ir Kalėdų temų knygomis - galbūt ir mes atrasime kažką naujo kitiems metams.
Kitos žiemiškos knygos, kurių nesame skaitę, bet jums galbūt patiks
Jei leidykla, kuri išleido knygą, turi ją savo el. parduotuvėje, spustelėję ant knygos pavadinimo būsite į leidyklos puslapį ir nukreipti. Bet dažnai pačios leidyklos puslapyje jau neina knygos įsigyti, tad tokiu atveju įkeliu kaina24.lt puslapį, kuriame galėsite rasti, kur knyga parduodama geriausia kaina.
Taip pat nepamirškite bibliotekų. Jei jūsų bibliotekoje jos nėra, galima užsakyti ir atsiuntimą iš kitos bibliotekos.
Paieškokite savo socialinių tinklų paskyrose, kaimynų grupėse - gal kažkas galėtų knygą paskolinti ar norėtų pasimainyti.
Spragtukas (muzikinė)
Adelės dienoraštis