Apie mažus, bet reikšmingus kasdienybės pasirinkimus su psichologe Rūta Mickevičiene
- prieš 8 valandas
- 4 min. skaitymo
„Mintys yra kaip karalienės. Galime jaustis tų minčių įkaitėmis, arba galime jas valdyti.“

Praėjusį rudenį, vieno iš virtualių mūsų rytmečių metu, buvome susitikę su psichologe, keturių vaikų mama, knygos „Motinystės išpažintys“ sudarytoja Rūta Mickevičiene. Ji mums pristatė 5 M metodą, kuris man atrodo ypatingai vertingas ne tik kiekvienai mamai, bet tiesiog kiekienam žmogui, kuris nori kurti savo kasdieną tokią, apie kokią svajoja, todėl būtent šį epizodą nusprendžiau paruošti Mamos dienos proga.
Daug metų konsultuodama mamas ir stebėdama save kaip mamą, Rūta pradėjo atkreipti dėmesį, jog yra penki esminiai dalykai, kuriuos darydamos mamos jaučiasi geriau. Ir atvirkščiai – kuriuos ignoruojant prastėja jų emocinė sveikata.
Tai mintys, mankšta, miegas, maistas ir malonumai. Apie kiekvieną iš jų plačiau kalbame būtent epizode su Rūta, o čia noriu pasidalinti keletu minčių iš jo.
Mintys yra kaip karalienės
Galime jaustis tų minčių įkaitėmis, arba galime mes jas valdyti.
Ar pastebiu savo mintis ir kiek jomis tikiu?
Per dieną mūsų psichiką perkošia daugiau nei keli tūkstančiai tūkstančių minčių. Bet kiek iš jų tampa realybe? Tai nėra faktai, tai yra tiesiog mintys. Kai kurias mamas, kurios tampa jautresnės, pažeidžiamesnės, pogimdyminiu laikotarpiu tam tikros mintys pradeda labai neraminti. Perteklinės mintys, susijusios su vaikučio sveikata, tiesiog klega ir sukuria nuolatinės įtampos jausmą.
Labai svarbu prižiūrėti savo minčių sodą, kuriame labai greitai gali suvešėti piktžolės.
Turiu stebėti, kam skiriu savo dėmesį ir jėgas – ar mintims, kurios mane pastiprina ir padrąsina, ar apie kurias galvojant aš sudirgstu ir pradedu dar labiau nerimauti?
Paprastas vaikščiojimas veikia kaip tabletė nuo depresijos
Mankšta, aktyvus ar lengvesnis judėjimas, bet kokia patinkanti fizinė veikla yra galimybė veikti savo mintis, nes mums judant išsiskiria medžiagos, kurios palaiko mūsų emocinę gerovę. Mūsų kūnas gali pats sau padėti, bet iniciatyvos turime imtis pačios.
Ar aš įsiklausau į savo kūno poreikius ir juos atliepiu? Kaip padedu savo kūnui, ypač po gimdymo, stiprėti, gyti, atsistatyti?

Nuolatinis miego trūkumas – stiprus rizikos faktorius depresijai po gimdymo
Verta kasdien atkreipti dėmesį į savo būseną ir paklausti savęs, kaip aš sau padedu? Kaip suprantu ir vertinu miego vertę? Kaip ieškau būdų išsimiegoti, pailsėti, atgauti jėgas?
Dar vienas kavos puodelis, ar trumpas nusnaudimas kartu su vaiku? Betikslis naršymas socialiniuose tinkluose, ar arbatos puodelis su keliais knygos puslapiais?
„Svarbu būti sąžininga su savimi pačia, nes miego ir poilsio trūkumo pasekmė bus ta, kad jausiuosi išsekusi, pavargusi, pikta, sudirgusi, išsakysiu pasipiktinimą aplinkiniams, kaip man sunku. Bet ar aš tikrai savęs neapvagiu? Indus už mane suplauti gali kažkas kitas, bet pamiegoti už mane negali niekas. Kaip ir niekas kitas už mane negali atlikti minčių higienos. Už mane pasportuoti ir taip pakeisti mano kūno neurocheminę sudėtį. Tik aš pati galiu tą daryti“, – pokalbyje akcentuoja psichologė Rūta Mickevičienė.
Maistas – itin svarbus veiksnys mūsų emocinei gerovei ir sveikatai
Ar žinojote, kad gera nuotaika gaminasi mūsų pilve? Tikrai taip. Moksliniai tyrimai atskleidžia, jog net iki 95% laimės hormono serotonino gaminasi žarnyne. Todėl ypatingai svarbu, ką dedame į save ir kokiu maistu maitiname savo kūną. Ar beverčiu, ar tokiu, kuris mano kūnui, ypač po gimdymo, laukiantis ar žindant, padeda stiprėti, atsistatyti ir būti sveikam.
Maistas – mūsų energijos, sveikatos ir geros nuotaikos šaltinis.

Susikurti malonumą teikiančia akimirkas
Labai greitai mūsų dienos gali apsivelti pilkuma ir rutina, bet galime ir mokytis pastebėti stebuklą paprastuose dalykuose, nes mintys, kurioms leidžiame vešėti ir skleistis savo galvoje, tampa mūsų realybe.
Kai ryte pramerkiu akis, kaip pasitinku dieną? Ar galvoju, kad ir vėl šita kasdienybė niūri ir kančia manęs laukia, ar kaip gerai, kad ji išaušo? Nes kažkam ji neišaušo. Padėkoju už vaikus, kuriuos turiu. Saulę, kuri kyla. Už tai, kad girdžiu, kaip vyras ruošia pusryčius arba skuba į darbą. Atsimenu ir padėkoju už tris mylimus žmones, kuriuos turiu savo gyvenime.
Diena, jei norime, gali prasidėti ir taip – įžvelgiant stebuklą paprastuose dalykuose.
Keturis vaikus su vyru auginanti Rūta Mickevičienė dalinasi, jog net jeigu visa diena atrodo pilna veiklų, tikrai galime joje atrasti penkias minutes savo didžiausiam malonumui, nes malonios veiklos metu mūsų smegenyse skiriasi medžiagos, atsakingos už mūsų emocinę gerovę.
Mamoms, norinčioms vizualaus priminimo, Rūta pataria ant šaldytuvo pasikabinti lapą su 20 veiklų, kurios nėra skubios, bet kurias norėtųsi nuveikti, ir kaskart, kai turėsite laiko, pagal nuotaiką galėsite pasirinkti kažkurią iš tų veiklų.
Visuose šiuose mažuose, bet tikrai reikšminguose žingsneliuose, reikalingas sąmoningas apsisprendimas kasdien rūpintis savimi.

Tegul šis pokalbis bus kvietimas stabtelėti ir atsigręžti į save kiekvienai iš mūsų.
Kai esu pasirūpinusi savimi, kai atpažįstu savo poreikius, galiu kurti kokybiškesnį, atviresnį, tvirtesnį santykį su savo vaikais ir suteikti jam daug daugiau, nei galėčiau būdama pavargusi, prastai besimaitindama, nuolat neišsimiegodama (nes vietoj poilsio ir miego galbūt renkuosi kitas veiklas), atidėdama į šalį man malonumą ir laimę teikiančias veiklas į neapibrėžtą „kada nors, kai vaikai paaugs“, ir likdama nepatenkinta pati savo kuriamu gyvenimu. Ir visos puikiai žinome, kaip greit tas nusivylimas savo pačių kasdieniais pasirinkimais, išsprūsta iš mūsų lūpų skaudžiais ir kandžiais žodžiais su aukos prieskoniu mūsų artimiesiems, ypač vyrui, ar ne?
Tiek daug priklauso nuo mūsų pačių ir verta prisiminti, jog tam, kad įvyktų pokytis mano gyvenime, iš tiesų pakanka vieno žmogaus. Ir tas žmogus esu aš pati.
Nemokamą pokalbio ištrauką paklausyti galima ČIA, o prenumeruojant KALBA MAMOS „Spotify“ platformoje klausykite jau 75+ epizodų, skirtų tik prenumeratoriams.
P.S. Nepamiršk pildant prenumeratos formą uždėti varnelę, kad sutinki pasidalini savo kontaktais - atsiųsiu prisijungimą prie mūsų virtualios bendruomenės forumo Discord'e.
Taip pat kviečiu paklausyti ir praėjusiais metais Mamos dienos proga mūsų su Sigita Valevičiene mintis, skambėjusias LRT radijo laidoje „Draugystė veža“.
Čia dalinomės apie savas, auginančias motinystės patirtis, apie KALBA MAMOS pradžią ir veiklas, kurių nemažą dalį kuriame kartu su Sigita.
Motinystė – viso gyvenimo dalis. Ir mes, mamos, augame kasdien, kartu su savo vaikais, kartu su vis naujais iššūkiais. „Kiekviena mama savo vaikui yra pati geriausia mama. Leiskime būti sau tiesiog žmonėmis, leiskime sau būti ir laimingomis, ir pavargusiomis, ir tomis, kurios leis sau pasakyti „man reikia pagalbos“, - pasakoja pašnekovės.
Ved. Žydrė Gedrimaitė
Iki susiklausymo!
Marija